piątek, 7 marca 2008

Jak wyglądał pogrzeb Jana Pawła II

8 kwietnia o godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Oto planowany przebieg ceremonii.

7 kwietnia, od godz. 22.00 Bazylika św. Piotra zostanie zamknięta dla pielgrzymów. Rozpoczną się bezpośrednie przygotowania do pogrzebu.

Wczesnym rankiem, 8 kwietnia, ciało Jana Pawła II zostanie złożone w trumnie z drewna cyprysowego i nastąpi obrzęd pierwszego jej zamknięcia, odprawiany przez kardynała kamerlinga Eduardo Somalo. Twarz Ojca Świętego zostanie przykryta białym welonem. Towarzyszy temu modlitwa: „Wierzymy, że życie Jana Pawła II jest obecne w Tobie. Jego twarz, nieoświetlona już światłem tego świata niech będzie na zawsze oświetlona Twoim, wiecznym i niewyczerpanym Światłem. Jego Twarz, która bada la Twoje szlaki, żeby wskazać je Kościołowi, niech cieszy się Twoją łaską. Jego twarz, której my już nie będziemy oglądać, niech cieszy się Twoją obecnością”.

Zamknięcie trumny nastąpi w obecności kardynałów: kamerlinga, stojących na czele każdej z trzech kategorii kardynalskich: biskupów, prezbiterów i diakonów, archiprezbitera Bazyliki św. Piotra, sekretarza stanu, wikariusza papieskiego dla diecezji rzymskiej oraz nie będących kardynałami: substytuta Sekretariatu Stanu, prefekta Domu Papieskiego, jałmużnika papieskiego, wicekamerlinga, przedstawicieli kanoników Bazyliki św. Piotra i sekretarza papieża, ubranych w stroje chóralne (rokieta i mantolet) i krewnych Zmarłego.

Uroczysta Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa około 3 godzin. Wcześniej trumna zostanie wyniesiona na plac św. Piotra. Liturgii, koncelebrowanej tylko przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Joseph Ratzinger. Na papieskiej trumnie ułożone będą najprawdopodobniej księgi czterech Ewangelii. Oblicza się, że na Placu św. Piotra zmieszczą się jedynie przedstawiciele 200 oficjalnych delegacji z całego świata i inni specjalni goście.

Urząd Obrzędów Liturgicznych Papieża ogłosił tekst Mszy św. pogrzebowej i ceremonii pochówku Jana Pawła II. Wiadomo, że Msza będzie sprawowana głównie po łacinie, ale wiele jej części, jak czytania liturgiczne czy modlitwa wiernych będą wypowiadane w językach współczesnych. Pierwsze czytanie, pochodzące z 10. rozdziału Dziejów Apostolskich, będzie po hiszpańsku, drugie - z 3. rozdziału Listu św. Pawła do Filipian - po angielsku, a Ewangelia - z 19. rozdziału św. Jana - po łacinie. Wezwania modlitwy wiernych będą kolejno w językach: francuskim, suahili, tagalskim (filipińskim), polskim, niemieckim i portugalskim. W naszym języku usłyszymy: „Za dusze zmarłych Papieży i wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię i wypełniali kapłańską posługę: aby zostali dopuszczeni do udziału w liturgii niebieskiej, módlmy się”.

Po Komunii św. rozpoczną się obrzędy przyjęcia i pożegnania ciała Zmarłego. Wokół przybranej trumny zgromadzą się koncelebransi, a kardynał-dziekan wezwie wszystkich zgromadzonych do wspólnej modlitwy za „duszę naszego Papieża Jana Pawła, Biskupa Kościoła katolickiego, który umacniał braci w wierze zmartwychwstania”. Zostanie odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych, w której wezwanie „módl (lub módlcie) się za nami” będzie zastąpione przez słowa „módl/módlcie się za niego” (ora/orate pro eo). Ostatnie wezwanie Litanii będzie skierowane do św. Faustyny Kowalskiej.

Kolejnym punktem uroczystości będzie specjalna modlitwa Kościołów wschodnich, zaczerpnięta z nabożeństwa za zmarłych w liturgii bizantyńskiej, po czym przez chwilę wszyscy uczestnicy świętych obrzędów będą się modlić w milczeniu, a w tym czasie, przy śpiewie scholi główny celebrans pokropi wodą święconą trumnę i okadzi ją. Po jeszcze jednej modlitwie rozpocznie się procesja z trumną papieża do grobu, obecni zaś odśpiewają w tym czasie po łacinie Magnificat. Przy śpiewie trzech Psalmów kardynał kamerling przewodniczy przeniesieniu ciała zmarłego papieża z Bazyliki do Grot Watykańskich przez Bramę św. Marty.

Drugie, ostateczne zamknięcie trumny i złożenie jej do trumny ołowianej, a następnie wiązowej, dokonuje się w Grotach Watykańskich. Abp Marini, mistrz ceremonii papieskich przypomniał, że dawniej był zwyczaj wkładania do trumny papieża złotych i srebrnych monet z okresu ich pontyfikatu. Natomiast do trumny Jana Pawła II zostanie złożony woreczek z medalami wybitymi w czasie jego pontyfikatu oraz umieszczony w metalowym pojemniku akt, zawierający najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu.

Jan Paweł II zostanie pochowany w miejscu, gdzie do 2001 r. był grobowiec Jana XXIII. W czasie złożenie do grobu przewodniczący obrzędom kardynał odmawia na przemian z diakonem modlitwy, do których włączają się wierni, odmawiając po łacinie Ojcze nasz. Trumna jest przybrana czerwonymi wstęgami z pieczęciami Kamery Apostolskiej, Prefektury Domu Papieskiego, Urzędu Obrzędów Liturgicznych Papieża i Kapituły Watykańskiej. Umieszcza się ją następnie w trumnie drewnianej ocynkowanej, która natychmiast zostaje szczelnie zamknięta i na niej również umieszcza się pieczęcie wspomnianych urzędów watykańskich. Na wieku ustawia się krzyż i herb zmarłego papieża. W czasie składania trumny do grobu wszyscy uczestnicy tej ceremonii śpiewają hymn „Salve regina”. Na zakończenie notariusz Kapituły Bazyliki watykańskiej sporządza świadectwo prawdziwości pochówku i odczytuje go zebranym.

Zgodnie z motu proprio Pawła VI z 1968 r. w obrzędach mają obowiązek uczestniczyć - ale nie koncelebrować - członkowie tzw. Kapeli Papieskiej, którą tworzą: patriarchowie, arcybiskupi i biskupi - powinni mieć z sobą rokietę i mucet, arcybiskupi i biskupi katolickich Kościołów wschodnich z właściwym im strojem chóra1nym, opaci i zakonnicy - właściwy strój chóralny, prałaci - z rokietą i mantoletem lub w krótkiej komży z obwódką fioletową, nałożonej na szaty fioletowe, stosownie do stopnia w hierarchii, kapelani Jego Świątobliwości - w komży na sutannie obramowanej lamówką fioletową i proboszczowie rzymscy - w komży i z czerwoną stułą.

Oprac. na podstawie KAI

Brak komentarzy: