piątek, 7 marca 2008

Jan Paweł II - zwyczaje i zmiany

W czasie swojego pontyfikatu, Jan Paweł II zaprowadził nowe porządki w Watykanie. Diametralnie zmieniło się postrzeganie papieża przez opinię publiczną oraz społeczeństwo kościoła katolickiego, pozostałych chrześcijan, a nawet wyznawców innych religii.

Tuż po swoim wyborze na głowę kościoła katolickiego, Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi tysiąclecia, Stefanowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Swoje pierwsze przemówienie do zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, tuż po wyborze, wygłosił po włosku, a nie, jak się dotąd przyjęło, po łacinie.

Takie postępowanie było tylko zwiastunem nadchodzących zmian. Oto niektóre z nich:


liczne pielgrzymki w najodleglejsze miejsca świata i ich części składowe, a więc: całowanie ziemi kraju, do którego przybywał, msze dla wielkich tłumów wiernych, zgromadzonych na lotniskach, stadionach, placach itp., wygłaszanie homilii lub krótkich sentencji w ojczystym języku słuchających go wiernych (papież władał swobodnie polskim, włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, łaciną i klasyczną greką) czy udział zespołów folklorystycznych w czasie odprawianych mszy
spotkania z duchownymi innych wyznań i odwiedziny świątyń należących do innych religii (w tym niechrześcijańskich)
udział w przedsięwzięciach artystycznych, koncertach, występach itp.
osobiste wykonywanie posług kapłańskich
prywatne spotkania z wiernymi (dał ślub zwykłej włoskiej parze narzeczonych)
bezpośredniość i żarty w czasie spotkań i kontaktów
bezpośrednie spotkania z tłumami wiernych w czasie pielgrzymek

Spowodowało to zniwelowanie barier między stolicą apostolską, a wiernymi. Zmiany te rozpoczął Jan XXIII, ale dopiero papież - Polak przyjął prawdziwie pełną postawę papiestwa bliskiego ludziom, papieża apostoła, co nie zmieniło się nawet po zamachu na jego życie.

Brak komentarzy: